Küresel Mikrop

Dünyanın merkezi olarak İngiltere’yi görenler, buraların adını Orta Doğu koymuşlar; fakat bütün kürede dönen bütün tekerleklere bir çomak giriyorsa, bir ucu illâ ki buralarda çıkıyor.
Zira, buralarda her köke maydanoz olan, her hıyara bir avuç tuz alıp koşan, her işe burnunu sokmasa kabız olan bir yığıntı mevcut.
Her işin bilirkişisi, uzmanı, önden gideni bir yığıntı…
Çin Komünist Partisi’nin sponsorluğunda HDP ve diğer hırt partilerinin temsilcileri Urumi’ye gidecekmiş. “Biz gittik baktık, soykırım neyim yok” demek için en uygun çanak yalayıcı onlardır nasılsa.
Yüksekova’da yol kapatmışlar. Eylem yapmışlar…
-Sebep ?
– Kuş uçmaz, kervan geçmez ama kaçakçılığın, teröristliğin dibine vurulur konumdaki köylerine, 37 km. yolu zorla yapan devlet güçleri, o yolu asfalttan değil betondan yapıyormuş ! Her işin uzmanı olan ama bir fidan dikmekten aciz köylüler -asfaltı daha uygun gördükleri için- beton yol yapanlara demokratik hak olarak saldırmış…

Şırnak’ta da polise saldırmışlar mesela.
Irak’tan gelen Barzani’nin otobüslerini, devlet yetkilileri sınırda çok tutuyormuş. Irak’tan gelen otobüslerin ne kadar tutulması gerektiğini herkesten iyi bilen hırtlar da demokratik haklarını kullanarak polise saldırmış. Barzani’nin otobüsünün Türk polisine karşı savunulması işini, hiç kimse bu hırtlardan iyi beceremez ve böyle işler, böyle hırtların vazifesidir.

Batman’da Türkiye Petrollerine ait 5 kulede, çalışanlar üretimi durdurmuş mesela…
Üretimi durduran işçiler adına açıklama yapan hırt, sonradan olma Türkçesiyle, yarın çıkışları verileceğine dair bir duyum aldıkları için üretimi durduruklarını anlatıyor. Nasılsa Türkiye Petrollerinin petrol kuyularının ne zaman çalışıp ne zaman duracağını en iyi onlar bilir !

Hele bir tanesi var ki !
Irkı tespit edilemez, karın ağrısı 1000 yıl yaşasa anlaşılamaz bir adam. Adam sıfatının, kendisi için kullanıldığı durumlarda ziyan edildiği bir yaratık !
Daha bugün toplu taşıma araçlarının ücretsiz yapıldığı, günde 4 saatten fazla çalışmayı bilmeyen Atina’nın borçlarını “Türkiye ödesin” diyebilecek kadar zekâ küpü !
İnsanlık, demokrasi, çağdaşlık, eşitlik gibi kelimeleri istismar ede ede posasını çıkardıktan sonra, şimdi sıra “komşuluk” kelimesine gelmiş. Türk milletinin vergilerinin nasıl harcanacağını, vergi dahil her türlü nesnenin kaçakçılığını yapanlara vekil olmuş bu kişiden daha iyi kim bilebilir ki ?!
Hele komşuluk ! Türkiye’de yanyana bulunun iki evden ikisine birden zarar verebilmiş, çocuğunu vurdurmasa elektriğini çalmış, o da değilse vergisini ziyan etmiş, ormanını yakmış, kaldırım taşını kırmış bu kişiden daha iyi komşuluk işlerini kim bilebilir ?

Bunlar dış kapının mandalı, el alemin çocuğu, ötekinin fırlatması !
Bir de bu milletin kendi eliyle kendi başına bela ettikleri var.
Hele onlar !
Her konuya vakıflar, her işin uzmanı onlar !
Adından başka hiçbir tarafı milli olmayan bir güvenlik konseyi toplamışlar…
Devletin ne kadar yetkilisi, makam araçlısı varsa bir masanın etrafına toplanmışlar.Yaptıkları açıklamaya göre konuşulmadık konu bırakmamışlar.
Ne yok ki!
Paralel devlet meselesi konuşmuşlar. Mısır, Libya, Yemen başta olmak üzere Kuzey Afrika’da dokunmadık mesele bırakmamışlar !
Rusya, daha bugün Ukrayna’ya sattığı gaza indirim yaptı. Bunlar dünyadan öyle haberdar ki; Ukrayna’daki sorunları ele almışlar, önlem paketini bile belirlemişler ! Bizim gaz halâ aynı fiyata !
Özellikle Suriye’deki gelişmeleri etraflıca değerlendirmişler. Konuşmadık ayrıntı bırakmamışlar !
İşte bu her ülkenin her işini bilen, her işin en doğrusunu bilen kurul, batılı toplumların Suriye’deki meseleyle ilgili tavrını yerden yere vurmuş !
Günahlarını almamak lazım; değinmedikleri konu yok değil !
Batılı toplumların Suriye konusundaki tavrına çok içerlemişler ama kendi doğularına dair tek kelime etmemişler!
İşte bu avaneye göre batılı toplular Suriye konusuna daha ilgili olmalılar ama kendileri tarafından yönetilen Türkiye’nin, Doğu Türkistan’la ilgili tek kelime etmesine gerek yokmuş !
Ukrayna’nın derdi bunları germiş, Yemen’e, Mısır’a, Libya’ya dertlenmişler, Suriyeli mültecileri bağırlarına basmışlar ama Uygurlar kim ki ?
Hık deyicinin pık deyicileri, el atmadık mesele bırakmamışlar !
Bir günde hükümeti muhalefeti, her işe burnunu sokmuş ama Doğu Türkistan falan ???

Bu iki kabilede de baş çekmiş, adı gibi acayip Dengir Mir Mehmet de İstiklâl Marşı hakkında engin birikimini halkımızla paylaşmış !
Zorla okutulursa 12 Eylül zindanına dönermiş memleket…
Bunlar da haklıdır tabii…
Kürdili Hicazkâr beste gibi olmalıdır bu işler !
Bunun gibiler, keyfi çekince, canı isteyince, balkon sefalarında okumalıdır.
İçinde kürt geçmiyorsa, makamında geçmelidir.
Yoksa 12 Eylül’dür!

Ulan !
Hadi bu milletin paçasına deve tezeği gibi yapışıyorsunuz; sırtı kalın, sabrı beton milletiz de çekiyoruz !
Çirkinliğinizi bütün dünyaya neden saçıyorsunuz?
Hadi biz önünüze ekmek, cebinize kimlik, altınıza koltuk koymaktan suçluyuz da koskoca dünyanın ne suçu var ?

Caner KARA